Decyzja wojewody nie może zmienić statusu podatkowego firmy
Czynność wywłaszczenia za odszkodowaniem gruntów, na których w sposób ciągły prowadzona była tylko działalność rolnicza, jest poza zakresem VAT.
Spółka prowadzi wyłącznie działalność rolniczą. Wykorzystuje własne grunty i jest czynnym podatnikiem VAT. Wątpliwości firmy miały związek z decyzją wojewody, który udzielił nią zezwolenia na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Z decyzji wynikało, że wskazane grunty z mocy prawa przejdą na własność Skarbu Państwa za odszkodowaniem. Spółka wskazała, że dobrowolnie nie przekazała nieruchomości w określonym terminie, ale gdy decyzja stała się ostateczna działki z mocy prawa stały się własnością Skarbu Państwa. Dodała, że dla terenów, na których posadowione są działki, na dzień wydania decyzji obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Były w nim oznaczone jako teren użytków rolnych, łąk, pastwisk oraz pozostałe tereny otwarte, nieużytki, zadrzewienia śródpolne oraz drogi rolne. Podatniczka podkreśliła, że nie obniżała podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia wywłaszczonych gruntów. Nabycie ich nastąpiło bowiem w latach 80-tych, kiedy nie było opodatkowania VAT. Zapytała, czy w momencie, gdy uzyska odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, może zastosować zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Sama uważała, że tak, bo zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta